Tid: 10:e april 08:30-09:00
Lernia har implementerat ett AI-verktyg som ska hjälpa arbetssökande. De har alltså tagit AI hela vägen ut till slutanvändarna.
Det här är webbinariet för dig som själv funderat på hur AI skulle kunna användas i era digitala tjänster. Du kanske är produktägare, ansvarig för era digitala tjänster eller ansvarig för den digitala kundupplevelsen.
Sandra Salzer, Ansvarig Digitala kanaler på Lernia och Daniel Engström, senior UX-designer på Antrop, berättar om hur de tog en idé hela vägen till färdig lösning i form av verktyget Leja.
Leja står för Lernia jobbautomatisering. I verktyget kan den arbetssökande bli matchad mot olika jobb och utbildningar. Styrkan med Leja är just att det inte är en vanlig sökmotor utan så mycket mer. Användaren kan få förslag som går utanför det uppenbara.
Webbinariet täcker bland annat:
- Hur Leja är uppbyggd rent tekniskt
- Vilket värde AI skapat i verktyget
- Vilka som varit framgångsfaktorerna i att kunna ta det här hela vägen från idé till verklighet
- Vad som är avgörande att användarna förstår när de använder verktyget
Det fina med Leja är att kunna ge även de arbetssökande som inte är så vana vid att använda ny teknik tillgång till just ett kraftfullt tekniskt verktyg. Det jämnar ut en tidigare orättvisa i arbetssökandet. Användaren kan söka på sina egna villkor, snarare än att anpassa sig till en stelbent sökmotor.
Varmt välkommen!
Och du, ingen fara om du inte kan just den här tiden. Anmäl dig ändå så får du en inspelning och kan titta när det passar dig.

Sandra Salzer, Ansvarig Digitala kanaler på Lernia

Daniel Engström , senior UX-designer på Antrop med uppdrag på Lernia
